Velikonoce

VELIKONOCE

velikonoceblog5

 

Mrskačka, šmigrust, tatar, žíla, dynovačka,…..spousta zajímavých jmen a  pojmenování má tradiční pomlázka, jiný kraj – jiný název. Neodmyslitelná součást Velikonoc, završení Pašijového týdne.

Pojďme se na chvíli zastavit a trochu si připomenout co jsou VELIKONOCE – svátky jara, jejich symboly, tradice. I přes všechna opatření v této době je spousta tradičních zvyklostí, které lze s nápaditostí dělat.

Velikonoce jsou tradiční oslavou jara, dříve však byly významnější než Vánoce. V některých zemích jako ve Francii a Německu je tomu tak i dodnes.

Jsou to svátky křesťanské církve, spojené s památkou umučení a vzkříšení Krista jako vzpomínka na jeho zmrtvýchvstání.

Nedělí, tzv. „ Květnou“, která letos připadá na 28.3. začíná, tzv. Pašijový týden. Následuje Modré pondělí, Žluté úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční neděle tzv. Boží hod velikonoční a očekávané Velikonoční pondělí :-)

K tradičním symbolům se řadí např. zelená ratolest – symbol života, obilí – symbol hojnosti, chléb – symbol ochrany stavení, prázdné skořápky – symbol smrti.

Chlapci, muži šlehali děvčata a ženy svazkem živých prutů nebo speciálně zapletených v pomlázku, která měla a má předat životadárnou sílu tomu, kdo je jí vyšlehán.

Doba, kdy odměnou byla výhradně vajíčka, je již dávno pryč. Po obchůzce hráli s vajíčky koledníci různé hry, „ťukání“, „koulení“ nebo „sekání“.

Velikonoční pečivo se tradičně peklo od Květné neděle po Velikonoční neděli, v podobě různých zvířátek, nejoblíbenější jsou asi tzv. Jidáše.

 

V prostých rodinách, kde si nemohli dovolit zabít beránky nebo kůzle, se pekl beránek ve formě.

beran

Mezi velikonočními pokrmy vedla tzv. „hlavička“ ze směsi různých mas, vajec a neodmyslitelné čerstvé zeleně.

Pojďme ještě nahlédnou do historie barvení a zdobení vajíček 

Nejstarší zdobená kraslice má podle vědců stáří 2300 let, první historicky doložené barvení vajíček je z roku 1290, kdy král Edward I nechal jako dar obarvit zlatou barvou 450 vajec. 

Malování a zdobení velikonočních vajíček ale nijak nesouvisí s křesťanskými tradicemi, protože vejce se barvila už dávno před vznikem církevních velikonočních svátků. Důvod barvení vajíček a jejich použití o Velikonocích byl především praktický. Ve 40-ti denním postním období, které končí Bílou sobotou se nesmělo jíst maso, mléčné produkty a také vejce. Lidé řešili problém, co s takovým množství vajec. Uvařená vejce měla delší trvanlivost, ale bylo potřeba rozlišit je od čerstvých a tak se vařená barvila na červeno. Postupem času se začaly používat i další přírodní barvy a vajíčka se také po večerech různě, zpočátku poměrně jednoduše, zdobila.   

Nakoukněte k nám  na  FB https://www.facebook.com/dropap.cz,  do 1.4. probíhá Velikonoční soutěž :-)

velikonoceblog1